TISİAD'dan Antalya çıkarması

TISİAD'dan Antalya çıkarması

Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD), Antalya’da bir dizi ziyaret ve görüşme gerçekleştirdi. Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, yönetimi ve üyeleriyle birlikte; ilk önce Antalya Valisi Muammer Türker’i ziyaret etti.

Rusya ile yaşanan kriz sonrasında Antalya’dan Irak’a başta tarım ürünleri olmak üzere ihracatı artırmak istediklerini dile getiren TISİADYönetim Kurulu Başkanı Nevat Kılıç, “2015 Yılında Antalya’dan Irak’a 23 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatı yüz milyonlarla ifade edilen rakamlara çıkarmak istiyoruz. Antalyalı ve Iraklı işadamları heyetlerine karşılıklı ziyaretler planlıyoruz. TISİAD olarak, ihracatın gelişmesi adına üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” dedi.

Antalya Valisi Türker ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Irak’ta iş dünyası olarak varlığının elzem olduğuna vurgu yaptı.

IRAK YATIRIM BEKLİYOR

TISİAD Heyeti, daha sonra iş dünyası ile bir araya geldi. TISİAD Başkanı Kılıç, Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Ali Çandır'ı ziyarette; işadamlarının Irak pazarından faydalanması gerektiğine dikkat çekti. Antalya'nın Irak'a ihracat rakamlarının bir önceki yıla yüzde 30'a yakın düşüş gösterdiğini anımsatan Kılıç, Antalyalı işadamlarına işbirliği çağrısı yaparak, şunları söyledi:

"İki ülkedeki yatırım olanaklarını araştırıp ihtiyaçlar doğrultusunda buluşturup karşılıklı ticari ilişkiler sağlanmalıdır. Bağdat'ın güney tarafı güvenli ve yatırım bekliyor. İki ülke halkının ve hükümetinin ticari ilişkileri geliştirme isteği var, bunu bizler yaşama geçirebiliriz.”

İŞ DÜNYASI GÜVENLİ ORTAMI TERCİH EDER

Ticaretin güven ortamını sevdiğini anlatan ATB Başkanı Ali Çandır da “Irak'ta risklerin minimize edildiği bir ortam sağlanırsa üyelerimizin pazarda yer alması için çaba sarf edebiliriz. İş dünyası güvenli ortamı tercih eder, berrak ortamda ticari ilişkiler gelişir. Hem ticari olarak hem insani olarak bölgedeki kargaşanın bir an önce sona ermesini bekliyoruz. Umuyoruz, bölgedeki tüm ülkelerde de savaş ortamı biter ve insanlara iş aş olan ticaret gelişir. Girişimci bağlantısını sağlıyor, yatırımını yapıyor, yasal yollardan ihracatını yapıyor ertesi gün bir kararla kapılar kapanıyor. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesi hakim olmalı" diye konuştu.

Görüşmenin ardından TISİAD Başkanı Kılıç, Çandır'a günün anısına bir plaket sunarken, Çandır da seramik kaftan hediye etti.