Irak’a vize uygulaması değişti

Irak’a vize uygulaması değişti

TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, Irak’a uygulanan vize politikasının değiştirilmesini eleştirerek, “Ülkemiz diğer komşu ülkelerle birtakım sıkıntılar yaşarken, ihracat yaptığı en yoğun ülkelerin başında gelen Irak’a uygulanan bu yeni vize sistemi ne kadar doğru tartışmak gerekmektedir” dedi.

Türkiye’nin güvenliğinin korumak ve yasadışı mültecilerin akışını önlemek amacı ile Irak’a uygulanan vize politikasında değişikliğe gidilmesi işadamlarının tepkisini çekti. Daha önce havaalanlarında ya da Habur Sınır kapısında uygulanan kaşe vize uygulaması kalktı ve Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen Irak vatandaşları, Irak içinde bulunan Türk konsolosluklarından vize almak durumunda bırakıldı. Musul ve Basra Başkonsolosluklarının kapalı olması sebebiyle de Erbil ve Bağdat Başkonsolosluklarında yığılmalar oluştu.  

KILIÇ: “VİZE EN ERKEN 1 AYDA ALINABİLİYOR”

Merkezi Mersin’de bulunan Türkiye-Irak İşadamları Derneği’nin (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Irak’a uygulanan vize politikasının değiştirilmesinin ihracatı olumsuz etkileyeceğini savundu. Kılıç, “Irak, ülkemizin en çok ihracat yaptığı ikinci ülkedir. Ülke ekonomisi için çok önemli bir pazardır. Bizler Irak’la ticaret hacmini genişletmek için bürokratik işlemlerin asgari tutulmasını beklerken bu yeni vize politikası iş dünyasına büyük sekte vurmuştur” diye konuştu. Irak’la çalışan iş insanlarının vize uygulamasının kaldırılması yönünde beklentilerinin olduğunu ifade eden TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, “Irak vatandaşlarına uygulanan bu yeni vize sistemi nedeniyle artık Irak iş insanları kolaylıkla ve çabuk bir şekilde ülkemize giriş yapamamaktadır. Musul ve Basra Başkonsolosluklarının kapalı olması sebebiyle de Erbil ve Bağdat Başkonsolosluklarında yığılmalar oluştu. Vize için başvurduğunuzda size ancak en erken 1 ay sonraya vize verilebiliyor. Bu da zamanla yarışan iş dünyasını sıkıntıya sokuyor” diyerek kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.