İHRACATÇI’NIN ‘VERGİ’ İSYANI

İHRACATÇI’NIN ‘VERGİ’ İSYANI

 

Irak Hükümeti tarafından hem İbrahim Halil Gümrük Sınır Kapısı’nda hem de Bağdat’ta alınan gümrük vergileri ihracat yapan işadamlarının belini büküyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan  Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç alınan bu 2 vergi konusunda yetkililerden çözüm talebinde bulundu.

2 KEZ VERGİ ÖDÜYORLAR

Irak’a ihracat yapan işadamlarının hem İbrahim Halil Gümrük Kapısı’nda hem de Bağdat’ta 2 ayrı gümrük vergisi ödediğine dikkat çeken Kılıç,“Türkiye’den Irak’a ihracat yapan işadamlarımız ilk olarak İbrahim Halil Gümrük Kapısı’nda gümrük vergisi ödüyorlar. Birde bu yetmezmiş gibi, Bağdat Merkezininin güneye geçiş yolu olmasından dolayı Bağdat Hükümeti tarafından da ayrı bir gümrük vergisi alınıyor. İhracatçı işadamlarımızdan alınan bu iki vergi dolaylı olarak belimizi büküyor” dedi.

YETKİLİLER ÇÖZÜM BULSUN

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, ilgili Bakanlıkların ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin bu durumu çözüme kavuşturması gerektiğini de söyleyen Kılıç, “Zaten çok zor şartlar altında ihracat yapan işadamlarımız, alınan bu 2 vergi ile de beli bükülüyor. Bizim yetkililerden talebimiz, söz konusu sorun ile ilgili bir çözüm bulmalarıdır. Aksi takdirde ihracatımız tıkanma noktasına gelecektir” şeklinde konuştu.